۰۲۱-۶۶۳۸۹۴۵6(10خط ویژه)

کارشناسی خودرو ماتریس خودرو

ماتریس خودرو ، اولین مرکزتخصصی کارشناسی خودرو تاسیس 1383

۰۲۱-۶۶۳۸۹۴۵۶تماس باما

بلاگ

بلاگ

16مهر1397

تعیین وتکلیف خورروهای واراداتی معطل در گمرک

ارسال شده توسط : | دسته بندی ها: کارشناسی رنگ کارشناسی خودرو | نظرات: ۰

 

پایان انتظار مشتریان؛ خودروهای وارداتی در گمرک تعیین تکلیف می‌شوند

16316 636523845878525292 « کارشناسی خودرو « تعیین وتکلیف خورروهای واراداتی معطل در گمرک

 

مجتبی خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت و معاون وزیر صنعت اظهار دشت: در حال بررسی های کارشناسی برای ارائه طرحی مبنی بر ترخیص خودروهای مانده در گمرک هستیم. وی افزود: واردات این خودروها به دلیل تخلفات در ثبت سفارش با مشکل روبه رو شده و واردکنندگان نتوانسته اند به تعهدات خود به مشتریان عمل کنند و از سازمان توسعه تجارت خواسته شده برای حل مشکل پیشنهادی را ارائه دهد. یکی از راه حل ها ترخیص خودروهای دپو شده درگمرک است که البته به مصوبه هیات وزیران نیاز دارد. سازمان توسعه تجارت برنامه های پیشنهادی خود را به هیات وزیران ارائه می‌دهد و هر تصمیمی دولت بگیرد آن را اجرایی خواهیم کرد.
اظهارات رئیس سازمان توسعه تجارت در حالی است که خودروهای وارداتی در گمرک های داخلی و خارجی متوقف شده اند و مشتریان و ثبت نام کنندگان را در این شرایط آشفته بازار دچار سردرگمی کرده است. سه دسته خودرو در گمرک کشور به دلایل مختلف متوقف شده اند و چندهزار خودرو در کشور امارات متحده عربی و دیگر کشورها منتظر رفع مشکلات واردات هستند. واردکنندگان ادعا می‌کنند که پول این خودروها به شرکت های مادر پرداخت شده و در صورت عدم رفع مشکل و ترخیص نشدن خسارت زیادی خواهند دید و سرمابه آن ها از بین خواهد رفت.
به گزارش ماتریس خودرو و به نقل از عصرخودرو، در این شرایط هنوز تصمیمی برای این خودروها گرفته نشده است. در بین این خودروها ۴ هزار دستگاه به دلیل مشکل مابه التفاوت ارزی در گمرک متوقف شده است. این خودروها با ارز دولتی وارد و طبق مصوبه دولت باید با ارز آزاد این خودروها ترخیص شوند. گفته شده که حل این مشکل به زودی آغاز می‌شوند و ۴ هزار دستگاه خودرو به زودی ترخیص خواهند شد. دسته دوم خودروها که در گمرک هستند که حدود ۱۰ هزار دستگاه می‌باشد داستان متفاوتی دارد. واردکنندگان طبق روال گذشته ابتدا اقدام به واردات کرده و بعد نسبت به ثبت سفارش اقدام می‌کنند. حال بعد از واردات مصوبه دولت مبنی بر عدم ثبت سفارش ابلاغ شده و دیگر قادر به ثبت سفارش و ترخیص نخواهند بود. حال به گفته رئیس سازمان تسعه تجارت مبنی بر ارائه پیشنهاداتی برای رفع مشکل ترخیص خودروهای وارداتی، شاید یکی از پیشنهادات ترخیص ۱۰ هزار خودروی بدون ثبت سفارش باشد که البته یک احتمال بوده و در صورت ارائه نیاز به نظر نهایی هیات وزیران دارد.
دسته سوم را خودروهایی تشکیل می‌دهند که با تخلف در دوران ممنوعیت واردات اقدام به ثبت سفارش و واردات کرده و در گمرک متوقف شده اند که حدود ۶ هزار و ۴۸۱ دستگاه است که ظاهرا یک هزار و ۹۰۰ دستگاه آن ترخیص شده است.. با کسر یک هزار و ۹۰۰ دستگاه در حال حاضر ۴ هزار و ۵۸۱ دستگاه در گمرک به دلیل تخلف متوقف شده است. برخی گزارشات از تخلف بزرگ تری خبر می‌دهد، تخلفی که گفته می‌شوند حدود ۳۵ هزار خودرو به این صورت وارد شده است. این دسته در حالت ابهام قرار دارند و مشخص نیست هیات دولت چه تصمیمی برای آن ها بگیرد. طبق اظهارات خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت ممکن است هیات وزیران این خودروها را ترخیص یا به کشور مبدا بازگرداند. همچنین خسروتاج از تحویل پرونده به قوه قضایی برای بررسی این تخلف خبر داد.

ارسال پاسخ