۰۲۱۶۶۳۸۹۴۵۶
کارشناسی خودرو ماتریس خودرو

ماتریس خودرو ، اولین مرکزتخصصی کارشناسی خودرو تاسیس 1383

۰۲۱۶۶۳۸۹۴۵۶

بلاگ

بلاگ

13اردیبهشت1394

راهکارهایی برای کاهش موثر مصرف بنزین

ارسال شده توسط : | دسته بندی ها: تجارب بازدید های کارشناسی,کارشناسی خودرو | نظرات: ۰

راهکارهایی برای کاهش موثر مصرف بنزین

مقاله چاپ شده درروزنامه دنیای اقتصادبه قلم مهندس مهرابادی

راهکارهایی برای کاهش مصرف بنزین

کارشناسی آئودی تی تیaudi TT

کارشناسی آئودی تی تیaudi TT

درتمام کشورهای دنیا مصرف سوخت یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب وخرید خودرو است. نحوه پایین آوردن مصرف بنزین نیز سوال شایع تمام مالکین است .

موارد مطرح شده صرفاً جهت پایین آوردن مصرف سوخت است و لزوماً نمی‌تواند بهترین راندمان را به همراه داشته باشد. برخی نکات حتی معکوس خواهند شد. با توجه به سهمیه بندی باید استفاده از راه‌های کاهش مصرف بنزین برای عده ای مفید باشد. گرم کردن ماشین در صورتیکه هوای بیرون برای خودتان سرد نیست لزومی ندارد برای روشن کردن پس از روشن نمودن خودرومی‌تواند حرکت کنید. بهترین راه کاهش مصرف سوخت حرکت کم شتاب است.

نقص سیستم ترمزماتریس خودرو

نقص سیستم ترمزماتریس خودرو

تخت گاز نکنید و اجازه بدهید سرعت ماشین به آرامی زیاد شود. دور موتور را نه زیاد بالا ببرید و نه زیاد پایین نگه دارید معمولاً برای خودروهای ایرانی دو موتور ۲ الی ۴ هزار بهترین حالت است معمولاً برای خودروهای دور موتور ۳ هزار بهترین حالت است در سرپایی‌ها هرگز دنده را خلاص نکنید. در سر بالایی‌ها هم سعی کنید دور موتور مناسب باشد دور موتور کم در سر بالایی (زیر ۳ هزار) مصرف سوخت را زیاد می‌کند. خاموش و روشن کردن ماشین پشت چراغ قرمز لزومی ‌ندارد.

ماتریس خودروinspection car

ماتریس خودروinspection car

سعی کنید مسیری را بروید که کمتر چراغ قرمز یا توقفگاه داشته باشد اگر مسیر طولانی بشود نیز بهتر است از اینکه پشت حتی یک چراغ قرمز بمانید. ترمز کردن اثری بر مصرف بنزین ندارد پس در ترمز کردن هیچوقت شک نکنید حتی ترمز کردن شدید هم مصرف بنزین را زیاد نمی‌کند. سعی کنید با سرعت ثابت حرکت کنید و خیلی سرعت ماشین را کم و زیاد نکنید.ریتم حرکت را یکنواخت نگه دارید.رانندگی با دور موتور بالا تا ۴۰% مصرف سوخت را افزایش می‌دهد. «کم گاز» رانندگی کنید. سعی کنید پدال گاز را در یک سوم وحتی در یک چهارم ارتفاع آن حفظ کنید. هر چه سرعت شما بالاتر باشد (تا حد مجاز!) و در دنده سبکتری حرکت کنید مصرف بنزین خودرو کمتر خواهد بود (به نسبت مسافتی که طی می‌کنید). در هر دنده و سرعتی که حرکت می‌کنید، دو پارامتر «دور موتور پایین» و «حرکت کم گاز» را فراموش نکنید.حال به چند پاسخ مهم در رابطه به کاهش مصرف بنزین پاسخ می‌دهیم:

صبح‌ها روشن شدن خودرو با اولین استارت مهم است اگر با اولین استارت خودروروشن نشد ببینید خودروتان انژکتوری است یا کاربراتوری. اگر انژکتوری بود بهتر آن است که به تعمیر گاه‌های دارای دستگاه دیاگ مراجعه کنید ولی اگر کاربراتوری بود مراجعه به یک تعمیر کار زبده کافی است. اگر در هوای سرد اتومبیل شما گرم می‌شود احتمالاً باید ترموستات آن را عوض کنید. به هر حال اقدام هر یک از این امور در صورت عدم دسترسی به تعمیر گاه برای خود شخص امکان دارد.

کارشناس خودرو

کارشناس خودرو

اگرخودروشما بامصرف یک لیتر بنزین ۱۵ کیلومتر مسافت طی کند وقتی فیلترهوا کثیف باشد همین مقدار بنزین مصرف می کند ولی معادل ۱۴٫۵کیلو متر پیمایش دارد.اگر سوپاپ تهویه کارتر را نیز درست کار نکندراندمان وبازده موتور کاهش می یابد و احتمال آلوده شدن روغن موتور و روغن سوزی نیز هست. اگر شمع‌ها خوب جرقه نزند و به اصطلاح موتور جرقه کم بیاورد، مصرف سوخت تا ۲۵ درصد افزایش می‌یابد. اگر سیستم جرقه زنی خودرو نیازمند تنظیم است با یک تنظیم ساده میزان کربن مونوکسید کربن و هیدرو کربن‌های خروجی از اگزوز به اندازه ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. با این کار هم در مصرف سوخت کاهش می‌یابد و هم عملکرد موتور بهتر می‌شود.

کارشناسی رنگ شدگی

کارشناسی رنگ شدگی

اگر تسمه‌های مختلفی خودروبیش از اندازه شل یا سفت باشد بازده موتور به شدت کاهش می‌یابد.اگر ترمز تنظیم نباشد، ممکن است در حین حرکت خودرو با کاسه یا دیسک ترمز تماس داشته باشند و در برابر حرکت چرخ برای چرخیدن توان بیشتری لازم داشته باشد.اگر ترمز با کاسه یا دیسک اصطکاک داشته باشد، وقتی می‌خواهید چرخ را بچرخانید مقاومت انرا حس خواهید کرد. اگر لوله اگزوز اتومبیل شما صدای غیر عادی می‌دهد، ممکن است سوراخ شده باشد. حرکت تا ۲ کیلومتر با موتور سرد، تا ۷۰ درصد به مصرف سوخت اتومبیل شما افزوده می‌کند. ولی برای گرم کردن موتور احتیاجی به گرم کردن درجا آن هم در زمان طولانی نیست. زیرا برای گرم کردن موتور اتومبیل‌های قدیمی می‌توانید پس از یک دقیقه راه بیفتد. اما برای گرم کردن خودرو ابتدا کمی آهسته در رانندگی به میزان مصرف سوخت ارتباط دارد. راننده باید قبل از اینکه صدای موتور درآید و به اتومبیل فشار بیاید دنده را تعویض بکند و به دنده‌های بالاتر برسد. راننده باید آهسته و نرم راه بیفتد و به تدریج سرعت بگیرد. به حرکت آوردن خودرو از حالت سکون نیازمند مصرف کردن توان زیادی است. می‌توانید این توان را به صورت موثر با راه افتادن آهسته و سرعت گرفتن تدریجی سرعت خود را افزایش دهید، می‌توانید تا ۵۰ درصد در مصرف سوخت برای پیمودن این مسافت اولیه صرفه‌جویی کنید. یکنواخت رانندگی کنید.

کارشناسی خودروماتریس

کارشناسی خودروماتریس

موج‌های توقف و حرکت ترافیک را در نظر بگیرید تا ناگریز از توقف نشوید.در سرازیری گاز ندهید. وزن خودرو و سرعت اولیه آن شما را تا پایین سرازیری می‌برد. پایتان را از روی پدال گاز بردارید و اجازه بدهید موتور کمی استراحت کند. زمان خاصی را برای بنزین زدن بایدمد نظر داشت یا صبح زود یا شب که هوا خنک‌تر است بنزین بزنید. بنزین هم مثل هر چیز دیگر در هوای گرم منبسط می‌شود. با افزایش دما به میزان ۱۸ درجه سانتیگراد، ۵۰ لیتر بنزین تقریباً به اندازه یک لیتر منبسط می‌شود. یعنی اگر در دمای ۳۰ درجه سانتیگراد بالای صفر، ۵۰ لیتر بنزین در باک خودروی خود بریزید و کنار پمپ بنزین توقف کنید تا هوا خنک شود و به ۱۲ درجه سانتیگراد بالای صفر رسد، سرباک تقریباً به اندازه ۱ لیتر پایین می رود. هرگز باک را بیش از اندازه پر نکنید. کمی بگذارید باک خالی بماند. زیرااگردرسربالایی بالا بروید یا خودرو را در آفتاب پارک کنید، بنزین از بالای باک بیرون می‌ریزید. اگر لاستیک‌های اتومبیل کم‌باد باشند،مصرف بنزین تقریباً ۲۰ درصداضافه میشود. به علاوه لاستیک‌های کم باد سریعتر ساییده می‌شوند. پس به اندازه کافی هوا به لاستیک برسانید. با توجه به رسیده فصل گرما لاستیک‌های گل برفی و لاستیک‌های یخ شکن را هر چه زودتر عوض کنید. این لاستیک‌ها مصرف سوخت را افزایش می‌دهند.

کارشناسی خودرو ماتریس

کارشناسی خودرو ماتریس

باربند ظاهر گمراه کننده‌ای دارد. خیلی سبک به نظر می‌رسد و روی آن هم می‌شود هر چیزی را گذاشت. اما باربند به ویژه وقتی که بار روی آن باشد مقاومت بسیار زیادی در برابر هوا ایجاد می‌کند و جریان هوا را در اطراف اتومبیل‌تان مختل می‌سازداگر ناگریز شدید باربند ببندید، دست کم بعد از اتمام کارتان آنرا باز کنید و باربند را همه جا با خودتان نبرید.بسیاری عقیده دارند آنچه که دیده نمی‌شود ضرری به حال ما نخواهد داشت و هرگز خودشان را به زحمت نمی‌اندازند که موتور اتومبیل و محفظه زیر کاپوت را تمیز کنند. ا البته درست است کسانی که اتومبیل خود را می‌خواهند بفروشند یا به نمایش بگذارند یا آدم‌های وسواسی همواره موتور اتومبیل خود را تمیز نگه میدارند اما دلایل عملی‌تری برای پاکیزه نگه داشتن این ناحیه و حذف گریس روغن بنزین و گرد و غبار از آن وجود دارد. روغنی که در بدنه سیلندر گرم شده در کارتر باید خنک شود تا هنگام بازگشت به موتور بتواند نقش خنک کنندگی خود را اجرا کند. کارتر از طریق تماس با هوایی که هنگام حرکت اتومبیل زیر آن جریان دارد خنک می‌کنند. بخش از گرمای موتور و نیز سایر اجزای فلزی زیر کاپوت نیز از طریق تماس بدنه آنها با هوا دفع می‌شود.  اگر لایه‌ای از روغن و گریس و گرد و غبار و حشرات بی جان و احتمالاً هزار و یک جور آشغال دیگر روی بدنه موتور و وسایل دیگر را پوشانده باشد مبادله گرما بین سطح این وسایل و هوا وجود ندارد و در حقیقت موتور گرم می‌ماند. موتور گرم قدرت کافی ندارد و در حقیقت بخش عمده بنزین مصرفی را به گرما تبدیل می‌کند و شما برای طی مسافت ثابت باید مقدار بیشتری بنزین مصرف کنید. اگر روغن موتور اتومبیل خود را به موقع و به صوت منظم عوض کنید و همیشه موتور را طوری تنظیم کنید ه در اوج قدرت و بازده باشد احتمالاً متوجه می‌شوید که مصرف بنزین خودروی شما در مقایسه با گذشته چقدر کاهش می‌یابد.

کارشناسیbmw428

کارشناسیbmw428

هرچه می توانید وسایل کمتری در ماشین خود بگذارید. هرچه ماشین سبک تر باشد کمتر بنزین مصرف می کند. با سرعت نرانید. اگر با سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کنید می توانید ۲۱ درصد بیشتر از زمانی پیش بروید که با سرعت ۱۱۰ کیلومتر در ساعت می رانید. طوری برنامه ریزی کنید که مجبور نشوید برای به موقع رسیدن سریع رانندگی کنید. وقتی ماشین را روشن می کنید لازم نیست بیش از ۳۰ ثانیه درجا کار کند.

کارشناسی بنزE250

کارشناسی بنزE250

ماشین های جدید طوری طراحی شده اند که حتی در هوای سرد می توانند بلافاصله راه بیفتند. اگر باید بیش از ۲دقیقه می ایستید نگذارید ماشین درجا کار کند. برای کاهش مصرف سوخت بهتر است موتور را خاموش کنید و بعداً دوباره آن را روشن کنید. فشار پایتان را روی پدال گاز تغییر ندهید. سعی کنید تاجایی که ممکن است با گاز یکسان برانید. باد چرخ ها را همیشه تنظیم کنید؛ به خصوص وقتی هوا سرد می شود یا در جاده با سرعت بالا می رانید حتماً برای تنظیم باد مراجعه کنید. «تیک آف» نکنید. وقتی ماشین را روشن می کنید خیلی آرام پدال گاز را فشار بدهید. .هیچ وقت پیش از خاموش کردن ماشین گاز ندهید. این کار هم موجب هدر رفتن بنزینمی شود و هم باعث فرسوده شدن سیلندرها. پیش از راه افتادن و در مسیرهای درون شهری ازاخبارترافیکی اگاه شویدو وارد راه هایی که بسته یا پرترافیک است نشوید. در باک بنزین خود را وارسی کنید که خوب بسته بشود. هرچه زودتر به دنده های سبک بروید. اگر ماشین دنده اتوماتیک دارید یک ثانیه زودتر پایتان را از روی پدال گاز بردارید. خودروهای جدید وپیشرفته دارای حالت رانندگی اقتصادی هستند وبا انالیز حرکت درزمانهای لازم ودرترافیک که احتیاج به حداکثر توان موتور نیست مصرف سوخت را به کمترین میزان میرساند. موقع خرید خودرو تاجایی که نیازتان اجازه می دهد سعی کنید خودروی کوچک تری انتخاب کنید. هرچه خودرو کوچک تر و بالطبع سبک تر باشد بنزین کمتری مصرف می کند.  اگر در شهری با آب وهوای گرم زندگی می کنیدخودرویی بارنگ روشن خریداری کنید و ودوزی آن را هم روشن انتخاب کنید تا نور و گرما را بازبتاباند.شیشه های دودی ودارای رفلکس نورهم ازگرم شدن داخل ماشین جلوگیری می کند.

کارشناسی آئودیaudi A4

کارشناسی آئودیaudi A4

موقع رانندگی بگذارید چشمتان بیش از پایتان حرکت کند. از دور مراقب چراغ قرمزها و سایر موانع باشید تا لازم نباشد یکباره ترمز بگیرید. فرمان اتومبیل را ثابت نگه دارید البته تا جایی که ممکن است. هرقدر خط عوض کنید و در عرض خیابان حرکت کنید خودروی شما مسافت بیشتری می پیماید و بنزین بیشتری هم می سوزاند.

. زمستان ها تایر خودروی خود را با تایرهای یخ شکن جایگزین کنید یا اینکه با کمترین برفی که آمد زنجیر چرخ ببندید. درغیراین صورت موتور ماشین بیشتر کار می کند و بنزین بیشتری می سوزاند. وقتی از دور می بینید که جاده سربالایی می شود پیش از آنکه به آن برسید سرعت بگیرید و وقتی روی شیب هستید سرعت تان را همان اندازه حفظ کنید. اگر در سربالایی گاز بدهید بنزین خیلی زیاد مصرف می شود.  فیلتر هوا را زودبه زود وارسی کنید و اگر کثیف بود آن را تعویض کنید.اگر فیلتر هوا کثیف باشد جریان هوا به موتور مختل می شود و بنزین بیشتری می سوزاند. ممکن است لاستیک های پهن و اسپورت به نظر زیبا باشند اما مقاومت حرکت و مصرف سوخت رابالا می برند. روغن ماشین را به موقع عوض کنید. اگر روغن ماشین تمیز باشد اصطکاک کمتری در موتور ایجاد می شود و با مقدار ثابت سوخت می توانید یک تا دو درصد بیشتر برانید.  وقتی نزدیک مقصد موردنظرتان می شوید در اولین جای پارکی که دیدید پارک کنید و به امید پیدا کردن جای پارک درست روبه روی مقصدتان در خیابان بالا و پایین نروید. از کمی پیاده روی ضرر نمی کنید.

راهکارهایی برای کاهش موثر مصرف بنزین

راهکارهایی برای کاهش موثر مصرف بنزین

راهکارهایی برای کاهش موثر مصرف بنزین

راهکارهایی برای کاهش موثر مصرف بنزین

گزارش کارشناسی پرادو

گزارش کارشناسی پرادو

ارسال پاسخ